Grupa Wsparcia "Amazonki"
Zwiedzanie Ziemi Kłodzkiej
- Szczegóły
- Opublikowano: wtorek, 13, listopada 2018 09:54
Wyprawa Amazonek na Dolny Śląsk w dniach od 6 – 12 października 2017 roku.
Zanim dotarłyśmy do naszego stałego miejsca noclegowego - Ośrodka Wypoczynkowego GEOVITY w Jugowicach, uczestniczyłyśmy po raz kolejny w jubileuszowej w tym roku, XX Ogólnopolskiej Pielgrzymce Amazonek na Jasną Górę. Wejście wszystkich uczestniczek na błonia pod klasztorem trwało około 2 godzin. Wśród kolorowego korowodu pań wyróżniały się, co widać na zdjęciach, ekipy reprezentujące w strojach regionalnych takie miasta jak: Łowicz, Puck, Kraków czy Szamotuły. Bardzo uroczystą mszę odprawił ks. bp Antoni Długosz. Na pożegnanie zatańczył walca z przewodniczącą Stowarzyszenia Amazonek w Częstochowie – Krystyną.
Bogaty program naszej wycieczki zrealizowany został zgodnie z planem. Jego autorem był przewodnik PTTK z Wałbrzycha Pan Andrzej Talarek doskonale znający historię oraz wszystkie ciekawe obiekty Ziemi Kłodzkiej. Dzięki niemu odwiedziliśmy:
- Wambierzyce – Dolnośląską Jerozolimę; kaplice kalwaryjskie i układ okolicznych wzgórz mają odwzorowywać to Święte Miasto. Wiele elementów spełnia to zadanie: kaplice procesu Jezusa są pomiędzy zabudowaniami miejscowości, stacje Drogi Krzyżowej (od VI) prowadzą poza zabudowania na wzgórze. Nad całością góruje monumentalna bazylika z krużgankami, wzorowana na jerozolimskiej świątyni Salomona. Drogi do sanktuarium prowadzą przez liczne bramy.
- Ruchomą Szopkę w Wambierzycach- jest ona dziełem zegarmistrza Longina Wittiga i jego syna Hermana. Prace nad szopką rozpoczęte były około 1850 r. Po przybyciu wraz z rodziną do Wambierzyc w 1882 r. rzemieślnik zaczął pokazywać ją publicznie i rozbudowywać. Po II wojnie światowej szopka poruszana mechanizmem zegarowym została przejęta przez władze lokalne, a następnie przekazana wambierzyckiej parafii. Obecnie całość liczy 800 figurek z czego 300 jest ruchomych.
- Duszniki Zdrój - znane z leczniczych właściwości tutejszych wód mineralnych, tryskających ze źródeł o nazwach Pieniawa Chopina, Jan Kazimierz, Zimny Zdrój i Agata. Spacer po Parku Zdrojowym zawiódł nas do dworku Chopina, gdzie latem odbywają się słynne festiwale chopinowskie, do pijalni wód z halą spacerową z I połowy XIX wieku oraz zakładu przyrodoleczniczego.
- Czermna – Kaplica Czaszek, sanktuarium zadumy nad życiem i śmiercią. Kaplica Czaszek to Wielki Grobowiec z ilością nie do policzenia ludzkich szczątków. Ściany wyłożone są kośćmi i ludzkimi czaszkami. Twórcą Sanktuarium Zadumy nad przemijaniem, sensem życia i nadzieją wieczności jest ks. Wacław Tomaszek. Kaplica została zbudowana w 1776 r. Zbieranie i przygotowywanie czaszek i kości, dezynfekcja, impregnacja, w końcu układanie wewnątrz zajęły 8 następnych lat. Wywołująca dreszcz grozy mnogość kości to wynik dramatycznej historii Czermnej: wojen politycznych i religijnych, stacjonowaniu wojsk, epidemii.
- Muzeum Zabawek w Kudowie Zdroju - Człowiek i zabawki są ze sobą związani już od zarania dziejów. Wykonywane z przeróżnych materiałów na przestrzeni wieków były i są do dnia dzisiejszego zminiaturyzowanymi przedmiotami świata dorosłych. W naszej grupie największe emocje wzbudziły zabawki wyprodukowane po 1945 roku. Wszystkie niegdyś kochane i otaczane troską, z upływem czasu zapomniane, znalazły schronienie w Kudowskim Muzeum i bawią wszystkich odwiedzających to miejsce. Dziękujemy!
- Wjazd na Śnieżkę – symbol Karkonoszy o wysokości 1602 m , kolejką linową od strony czeskiego Pecu. Przy pięknej pogodzie wszystkie miałyśmy nadzieję na podziwianie widoków ze szczytu na każdą stronę świata, niestety...Czynny był tylko pierwszy odcinek kolejki, drugi w konserwacji. Jedynie mała grupa najwytrwalszych odważyła się pieszo zdobyć szczyt Śnieżki, reszta zadowoliła się spacerem i kawą z pysznym ciastem jagodowym w kawiarni. Co się odwlecze to...
- Zwiedzanie Kopalni Złota w Złotym Stoku - składało się na nie przejście podziemną trasą turystyczną, zwiedzanie średniowiecznej osady górniczej, płukanie złota za co każdy uczestnik otrzymał certyfikat o treści „Wędrowcze, przybyłeś tu, by zobaczyć potęgę złota i ogrom wysiłku jaki był potrzebny do jego wydobycia. My, Wielki Skarbnik Złotostockiej Kopalni Złota wszem i wobec potwierdzamy, że Pani... nie mając nic do ukrycia przed Naszym Bractwem dostojnie wstępuje w szeregi Miłośników Kopalni Złota w Złotym Stoku i tym samym otrzymuje prawo do wydobycia, posiadania i noszenia wszelkich dóbr pozyskanych w Kopalni Złota”.
- Ząbkowice Śląskie – piękne zabytkowe miasto, w którym zwiedziliśmy Laboratorium Frankensteina, weszliśmy na Krzywą Wieżę, będącą obecnie punktem widokowym oraz obeszliśmy okazałe ruiny zamku renesansowego.
- Zamek Książ – olśniewające dziedzictwo Hochbergów, jeden z największych zamków w Polsce.
- Kościół Pokoju w Świdnicy – największa drewniana barokowa budowla na świecie, wzniesiony w systemie szachulcowym w 1657 r. Wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2001 r. Do wyjątkowo cennych elementów wyposażenia kościoła należą jego ołtarz i ambona. Zachowały się też zabytkowe organy z barokowym prospektem. Kościół należy do świdnickiej parafii Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego w Polsce.
Jak zwykle cała nasza wyprawa była niezwykle udana dzięki Łucji, naszej nieocenionej organizatorce. Szczególne podziękowania należą się też wszystkim pracownikom kuchni ośrodka GEOVITA w Jugowicach za wspaniałe jedzenie, które w znaczący sposób umiliło nam pobyt na Dolnym Śląsku.