Grupa Wsparcia "Amazonki"
Amazonki z wizytą w Olsztynie
- Szczegóły
- Opublikowano: poniedziałek, 01, lipca 2024 10:07
W dniach od 21-23 czerwca 2024 r. po długiej przerwie, grupa naszych Amazonek wyruszyła na wycieczkę do Olsztyna. Wyprawa była możliwa dzięki dofinansowaniu przez naszą Spółdzielnię Mieszkaniową „Karwiny”, za które bardzo dziękujemy Radzie Nadzorczej i Zarządowi Spółdzielni.
Olsztyn to miasto z 11 jeziorami, Lasem Miejskim, parkami i szlakiem kajakowym Łyną przecinającą miasto z południa na północ. Jedną z tras jest Łynostrada – trekingowa trasa rowerowa , ale także doskonała trasa dłuższego spaceru , z którego skorzystałyśmy. Zaprowadziła nas ona do Parku Podzamcze w okolicach Starego Miasta oraz połączonego z nim Parku Centralnego.
Zwiedziłyśmy razem z panem przewodnikiem Mariuszem z PTTK Muzeum Warmii i Mazur w zamku kapituły warmińskiej z jedynym na świecie zachowanym instrumentem badawczym Mikołaja Kopernika, byłyśmy przy Domu Gazety Olsztyńskiej na Targu Rybnymi figurze św. Jakuba – patrona Olsztyna. Tam poznałyśmy dzieje polskiej prasy na Warmii oraz historię miasta. Spacer po Starym Mieście pozwolił spojrzeć na Wysoką Bramę, Stary Ratusz i kamienice odbudowane w większości w latach 50-tych ubiegłego stulecia po spaleniu miasta przez Sowietów w 1945 roku. Na wielu z tych kamienic znajdują się dekoracyjne graffita wykonane w latach 60-tych przez olsztyńskich plastyków. Odwiedziłyśmy też kościół katedralny pw. św. Jakuba w którym organistą był Warmiak Feliks Nowowiejski, kompozytor pieśni „Rota”, do słów Marii Konopnickiej. Nie obyło się też bez kawy i ciasta w jednej spośród licznych kawiarni Starego Miasta.
Najbliżej miejsca naszego zakwaterowania, Hotelu „Relaks” przy ul. Żołnierskiej 13, bardzo przyjaznego miejsca dla turystów cokolwiek niepełnosprawnych z racji wieku i innych dolegliwości, znajdowało się Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne – powstałe ponad 50 lat temu dla upamiętnienia 500 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Z daleka było widać imponującą wieżę neogotyckiego kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa, która ma wysokość 82,5 m. Niedaleko też było do reprezentacyjnego gmachu Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego i Urzędu Marszałkowskiego.
Jak zwykle pogoda dopisała, powróciłyśmy do domu w doskonałych humorach i pełne wrażeń ze wspólnie spędzonego czasu.
Serdecznie dziękujemy koleżance Marii Skolimowskiej za trud zorganizowania naszej wyprawy. Do zobaczenia na nowych, nieznanych nam jeszcze szlakach.