Nowe zasady segregacji tekstyliów

Od 1 stycznia 2025 r. w Polsce wprowadzony został obowiązek segregacji odzieży i tekstyliów. Rozwiązanie ma na celu zmniejszenie ilości odpadów trafiających na składowiska oraz promowanie recyklingu i ponownego wykorzystania odzieży i innych wyrobów włókienniczych.

W praktyce oznacza to, że odpady powinny być zbierane selektywnie i przekazywane do kontenerów oraz punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych.


Dlaczego segregacja tekstyliów jest taka ważna?

Ubrania, które dla jednych są zbędne, mogą znaleźć nowe życie w rękach innych. Zamiast trafiać na wysypiska, wiele z nich może zostać przekazane na cele charytatywne – na przykład do organizacji wysyłających odzież do krajów rozwijających się.

 

Gdzie można oddawać tekstylia?

Wśród najpopularniejszych rozwiązań znajdują się: 

  • wrzucenie do kontenerów organizacji charytatywnych – PCK, Caritas czy inne fundacje rozmieszczają pojemniki, w których można zostawić ubrania w dobrym stanie. Część trafi do osób potrzebujących, a reszta zostanie poddana recyklingowi lub sprzedaży w celu wsparcia działań społecznych.
  • „Ekozwroty” usługa oferowana przez InPost pozwala przekazać niepotrzebne ubrania do recyklingu. Wystarczy zapakować rzeczy i nadać w paczkomacie.
  • organizowanie wymian ubrań („swapy”), sklepy charytatywne, przerabianie starych materiałów na nowe przedmioty albo sprzedaż na platformach takich jak Vinted.
  • oddanie do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Miejsca przyjmują odpady tekstylne, które nie nadają się do ponownego użytku. Dla Gdyni znajduje się w Eko Dolinie (al. Krajobrazowa 99) Łężyce.

 

Nowe obowiązki wynikają z Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/851 z 30 maja 2018 r. zmieniającej dyrektywę 2008/98/WE w sprawie odpadów.

Miasto wspiera prawidłową segregację Gdynia wraz z marką Ubrania Do oddania zbierają zbędną odzież. Podczas dotychczasowych edycji zebrano ponad 30 ton tekstyliów, które zostały przeliczone na finasowanie wsparcia dla organizacji pozarządowych, zgodnie z zasadą 1 kg to 1 zł. Beneficjentami zbiórek są: Fundacja ADAPA, Stowarzyszenie Dlaczego NIE, Gdyńska Fundacja „Dom Marzeń", klub Gdyńskiego Kibica Niepełnosprawnego, Niezależny Krąg Instruktorów Harcerskich „Leśna Szkółka".