Zapomniane ubrania

 

Nowe zasady segregacji tekstyliów

Od 1 stycznia 2025 r. w Polsce wprowadzony został obowiązek segregacji odzieży i tekstyliów. Rozwiązanie ma na celu zmniejszenie ilości odpadów trafiających na składowiska oraz promowanie recyklingu i ponownego wykorzystania odzieży i innych wyrobów włókienniczych.

W praktyce oznacza to, że odpady powinny być zbierane selektywnie i przekazywane do kontenerów oraz punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych.


Dlaczego segregacja tekstyliów jest taka ważna?

Ubrania, które dla jednych są zbędne, mogą znaleźć nowe życie w rękach innych. Zamiast trafiać na wysypiska, wiele z nich może zostać przekazane na cele charytatywne – na przykład do organizacji wysyłających odzież do krajów rozwijających się.

 

Gdzie można oddawać tekstylia?

Wśród najpopularniejszych rozwiązań znajdują się: 

  • wrzucenie do kontenerów organizacji charytatywnych – PCK, Caritas czy inne fundacje rozmieszczają pojemniki, w których można zostawić ubrania w dobrym stanie. Część trafi do osób potrzebujących, a reszta zostanie poddana recyklingowi lub sprzedaży w celu wsparcia działań społecznych.
  • „Ekozwroty” usługa oferowana przez InPost pozwala przekazać niepotrzebne ubrania do recyklingu. Wystarczy zapakować rzeczy i nadać w paczkomacie.
  • organizowanie wymian ubrań („swapy”), sklepy charytatywne, przerabianie starych materiałów na nowe przedmioty albo sprzedaż na platformach takich jak Vinted.
  • oddanie do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Miejsca przyjmują odpady tekstylne, które nie nadają się do ponownego użytku. Dla Gdyni znajduje się w Eko Dolinie (al. Krajobrazowa 99) Łężyce.

 

Nowe obowiązki wynikają z Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/851 z 30 maja 2018 r. zmieniającej dyrektywę 2008/98/WE w sprawie odpadów.

Miasto wspiera prawidłową segregację Gdynia wraz z marką Ubrania Do oddania zbierają zbędną odzież. Podczas dotychczasowych edycji zebrano ponad 30 ton tekstyliów, które zostały przeliczone na finasowanie wsparcia dla organizacji pozarządowych, zgodnie z zasadą 1 kg to 1 zł. Beneficjentami zbiórek są: Fundacja ADAPA, Stowarzyszenie Dlaczego NIE, Gdyńska Fundacja „Dom Marzeń", klub Gdyńskiego Kibica Niepełnosprawnego, Niezależny Krąg Instruktorów Harcerskich „Leśna Szkółka".

Komunikat Działu Remontów i Inwestycji

Uprzejmie informujemy użytkowników lokali mieszkalnych będących w zasobach SM „Karwiny”, że od dnia 27.11.2024 r. rozpoczną się prace związane z montażem, na klatkach schodowych, koncentratorów infrastruktury zdalnego odczytu wodomierzy. Planowany termin zakończenia prac: 20.12.2024 r.

Montaż wykonywany jest przez firmę Techem Techniki Pomiarowe Sp. z o.o., 61-298 Poznań, os. Lecha 121. Telefon kontaktowy: +48 662 286 155. Kontakt elektroniczny na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.

Jednocześnie przepraszamy za utrudnienia.

Objazdowa zbiórka odpadów niebezpiecznych

Ulotka dotycząca objazdowej zbiórki odpadów niebezpiecznych, która odbędzie się dnia 29.11.2024 r.