Historia Spółdzielni Mieszkaniowej "Karwiny"
- Szczegóły
- Opublikowano: czwartek, 14, kwietnia 2016 11:08
JUBILEUSZ 25-LECIA SPÓŁDZIELNI MIESZKANIOWEJ „KARWINY” W GDYNI
Spółdzielnia Mieszkaniowa „KARWINY” w Gdyni rozpoczęła działalność jako samodzielny byt prawny w dniu 31 stycznia 1991 r. – w efekcie Postanowienia Sądu Rejonowego w Gdańsku IX Wydział Gospodarczy o wpisaniu jej do Rejestru Sądowego Spółdzielni.
Spółdzielnia Mieszkaniowa „KARWINY” w Gdyni powstała w wyniku wyodrębnienia się z Morskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Gdyni (istniejącej od 1955 r.) – poprzedzonego stosownymi Uchwałami Zebrań Przedstawicieli Członków Morskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, podjętymi w dniach 30.03.1990 r., 30.06.1990 r. oraz 01.12.1990 r.
Pierwsze budynki mieszkalne wielorodzinne w zasobach Spółdzielni zostały zbudowane i oddane w użytkowanie Członkom w latach 1982 – 1990 (jeszcze w ramach struktury organizacyjnej Morskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Gdyni). Po wyodrębnieniu się SM „KARWINY” proces inwestycyjny dotyczący budowy budynków wielorodzinnych oraz zasiedlania lokali mieszkalnych był kontynuowany w latach 1992 – 2005.
Wraz z budową budynków mieszkalnych powstawały również lokale użytkowe, zespoły garażowe oraz cała infrastruktura osiedlowa. Całkowita powierzchnia wszystkich gruntów leżących w zasobach Spółdzielni wg stanu na dzień 31.12.2016 r. wynosi 458.442 m2. Aktualnie w skład zasobów SM „KARWINY” w Gdyni wchodzi 98 budynków mieszkalnych wielorodzinnych, w ramach których istnieje 4090 lokali mieszkalnych o łącznej powierzchni całkowitej wynoszącej 233.126,56 m2. Według stanu na dzień 31.12.2015 r. zawarto 2332 akty notarialne – umowy ustanowienia i przeniesienia odrębnej własności lokali mieszkalnych, co stanowi około 57% - w stosunku do ogólnej liczby lokali mieszkalnych w Spółdzielni.
W skład zasobów Spółdzielni wchodzą ponadto: 62 lokale użytkowe, 151 garaży indywidualnych wolnostojących, 24 garaże indywidualne w budynkach mieszkalnych, 40 miejsc postojowych w garażu wielostanowiskowym.
Według stanu na dzień 31.12.2015 r. deklarowana ogólna liczba mieszkańców zamieszkujących w budynkach znajdujących się w zasobach Spółdzielni wynosi 8308 osób, natomiast liczba Członków Spółdzielni wynosi 3670 osoby.
Spółdzielnia zatrudnia 31 osób na umowę o pracę (nie uwzględniając Członków Zarządu). Zarząd Spółdzielni od dnia 18.10.2008 r. działa w składzie: Prezes Zarządu – Zbigniew Szymański, Zastępca Prezesa Zarządu – Jolanta Muża, Zastępca Prezesa Zarządu – Marek Fułek, natomiast Rada Nadzorcza (wybierana na okres 2 – letnich kadencji) liczy 9 Członków. Rada Nadzorcza kadencji 2015-2017 działa w następującym składzie: Przewodniczący RN – Jan Kornacki, Z-ca Przewodniczącego RN – Teresa Nast, Sekretarz RN- Iwona Sitkiewicz-Icha, Przewodniczący Komisji Rewizyjnej – Katarzyna Jabłonowska, Przewodniczący Komisji Technicznej – Janusz Kijak, Przewodniczący Komisji Członkowskiej – Włodzimierz Erenc, Z-ca Przewodniczącego Komisji Technicznej – Jerzy Greszkiewicz, Członek Komisji Technicznej – Łukasz Korcz-Lewandowski, Członek Komisji Członkowskiej – Mariusz Pająk.
Aktualnie obowiązujący Statut Spółdzielni uchwalony przez ostatnie Zebranie Przedstawicieli Członków w dniu 04.10.2008 r. Uchwałą Nr 15/ZP/S/2008 został wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego w dniu 20.11.2008 r. Zmiany do ww. Statutu Spółdzielni zostały wprowadzone Uchwałami Walnych Zgromadzeń z 11.06.2011 r. i 16.06.2012 r. oraz wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego postanowieniami z 02.08.2011 r., 04.07.2012 r. i 18.09.2012 r.
Ostatnia lustracja pełnej działalności Spółdzielni Mieszkaniowej „KARWINY” za okres od 01.01.2012 r. do 31.12.2014 r. została przeprowadzona przez Związek Rewizyjny Spółdzielni Mieszkaniowych RP w Warszawie w dniach 16.03.2015 r. – 19.06.2015 r. W liście polustracyjnym datowanym na dzień 02.07.2015 r. napisano między innymi: „Spółdzielnia posiada wymagane Statutem i wynikające z jej potrzeb normy wewnętrzne o charakterze regulaminowym, a normy te zostały uchwalone przez organy uprawnione”; „Lustracja nie wykazała niewłaściwości w dokumentowaniu prowadzonych przez Spółdzielnię operacji gospodarczych oraz w sprawowaniu kontroli funkcjonalnej w obszarze rachunkowości”; „Poziom zaległości w opłatach od lokali mieszkalnych i garaży na koniec 2014 roku był zbliżony do przeciętnego w spółdzielniach mieszkaniowych, natomiast w przypadku lokali użytkowych i dzierżaw terenów – poziom ten był niższy od przeciętnego”.
Dodać należy, że wskaźnik zadłużenia bieżącego dla lokali mieszkalnych (bez roszczeń spornych) w latach 2012 – 2014 zmniejszył się do poziomu 5,1%, pomimo rosnących opłat za użytkowanie lokali (głównie z powodu wzrostu opłat niezależnych od decyzji Rady Nadzorczej i Zarządu) zadłużenie wobec Spółdzielni w ostatnich latach systematycznie maleje. Wynika to głównie z podjętych przez Zarząd kompleksowych i komplementarnych działań windykacyjnych Zarządu (z udziałem zewnętrznych firm windykacyjnych i kancelarii prawnych oraz bieżącej, systematycznej kontroli wewnętrznej stanu zadłużenia), co pozwala na podjęcie stosownych, skutecznych działań windykacyjnych jeszcze na etapie stosunkowo niskich stanów zadłużeniowych.
W latach 2009 – 2015 Spółdzielnia – dzięki corocznemu zyskowi wypracowanemu na pozostałej działalności gospodarczej – mogła dokonać istotnych remontów budynków i infrastruktury technicznej, w tym: odnowy elewacji i ponownych dociepleń kilkunastu budynków mieszkalnych, malowania klatek schodowych, remontów dróg i chodników osiedlowych oraz rozbudowy miejsc postojowych. We wszystkich dziesięciu wysokich budynkach mieszkalnych zainstalowano nowoczesne dźwigi osobowe: 4 sztuki w 2007 r., a w 2009 r. – 16 sztuk. W roku 2009 wykonano docieplenie stropodachów w 88 budynkach mieszkalnych, kończąc program docieplenia stropodachów we wszystkich budynkach mieszkalnych. W roku 2015 Spółdzielnia przeprowadziła termomodernizację zewnętrznej sieci ciepłowniczej polegającej na wymianie starej, czteroprzewodowej sieci niskich parametrów na sieć wysokoparametrową dwururową i budowę dwufunkcyjnych węzłów cieplnych dla 21 budynków Spółdzielni zasilanych dotychczas z jednego węzła grupowego.
Zarząd Spółdzielni prowadzi aktywną działalność społeczno – kulturalno – oświatową. W siedzibie SM „KARWINY” działają organizacje społeczne i kulturalne sponsorowane przez Spółdzielnię, takie między innymi jak: Klub Seniora „ISKIERKA” i Klub „AMAZONKI”. Od 2011 r. corocznie jest organizowany - kierowany do Członków Spółdzielni - konkurs „Karwiny w kwiatach i zieleni”, w którym przyznawane są nagrody w dwóch kategoriach: „Najładniejszy ogródek” oraz „Najładniejszy wystrój balkonu”. Spółdzielnia w latach 2013 – 2014 zbudowała i oddała mieszkańcom Osiedla w użytkowanie dwie „siłownie zewnętrzne” wyposażone w profesjonalne urządzenia rekreacyjne dla dorosłych i młodzieży. Począwszy od 2012 r. Spółdzielnia Mieszkaniowa „KARWINY” w Gdyni – wobec zaistnienia niekorzystnych dla spółdzielczości, a w szczególności dla spółdzielczości mieszkaniowej okoliczności (sejmowe projekty ustaw), w ramach współpracy z innymi spółdzielniami mieszkaniowymi z terenu Gdyni, Redy, Rumi i Wejherowa – inicjuje działania, miedzy innymi w formie wystąpień, korespondencji i apeli kierowanych do Sejmu, Senatu oraz imiennie do posłów i senatorów – w obronie praw spółdzielców oraz przeciwko próbom likwidacji spółdzielczości mieszkaniowej w Polsce.
Od 2000 r. Spółdzielnia wydaje biuletyn informacyjny „INFORMATOR”, dostarczany od 2009 roku bezpłatnie raz na kwartał Członkom Spółdzielni, w którym zamieszczane są ważne fakty i informacje dotyczące działalności Zarządu i Rady Nadzorczej Spółdzielni, problemów interesujących Członków Spółdzielni oraz dotyczących całego ruchu spółdzielczego w Polsce. Od 2006 r. SM „KARWINY” w Gdyni posiada własną stronę internetową www.smkarwiny.pl, na której umieszczane są informacje o bieżącej działalności Spółdzielni.
W ramach poprawy jakości obsługi użytkowników lokali Zarząd Spółdzielni wprowadził między innymi:
- Zintegrowany System Zarządzania,
- System Płatności Masowych – wpłaty za użytkowanie lokali na indywidualne konto płatnika,
- Internetową Obsługę Kontrahenta (IOK) oraz możliwość przekazywania korespondencji Zarządu bezpośrednio na adres e-mail użytkownika lokalu.
Potwierdzeniem wysokiej jakości usług zarządczych i wyników finansowych na pozostałej działalności gospodarczej oraz prospołecznych działań Spółdzielni są pozytywne wyniki corocznych audytów. W ramach XVII edycji Konkursu o Pomorską Nagrodę Jakości – Kapituła Konkursu działająca przy Pomorskiej Radzie Federacji Stowarzyszeń Naukowo – Technicznych NOT w Gdańsku – przyznała w dniu 24.01.2014 r. Spółdzielni Mieszkaniowej „KARWINY” w Gdyni wyróżnienie w kategorii małych przedsiębiorstw – za wdrażanie nowoczesnych metod „Zarządzania przez Jakość”, natomiast Zgromadzenie Ogólne Krajowej Rady Spółdzielczej uhonorowało Spółdzielnię w dniu 28.10.2015 r. odznaką „Za zasługi dla spółdzielczości”.