Komunikat w sprawie dzików

Komunikat Działu Obsługi Użytkowników Lokali SM „Karwiny” w Gdyni

W związku z wieloma skargami mieszkańców naszego osiedla na obecność dzików na osiedlu, ich dokarmianie poprzez zostawianie przez niektórych mieszkańców resztek pożywienia w miejscach ogólnodostępnych takich jak trawniki czy w obrębie krzaków, a także przy wiatach śmietnikowymi, prosimy o niedokarmianie dzików. Dokarmianie sprawia, że dziki znajdują dużo pożywienia, bez konieczności walki o nie.

Takie dokarmianie jest niedozwolone i taka pomoc dzikom przynosi same szkody. Pozwala to przeżyć najsłabszym dzikom, które są często nosicielami chorób i prowadzi do nadmiernego wzrostu ich populacji. Pozostawianie różnego rodzaju resztek, w tym chleba powoduje również wzrost populacji szczurów. Również pozostawione odchody przez te zwierzęta stanowią realne zagrożenie bakteriologiczne dla życia i zdrowia ludzi. Prosimy o nie pozostawianie worków ze śmieciami obok wiat śmietnikowych. Nie dokarmiajmy dzików, wtedy pozostaną w swoim naturalnym środowisku, bez pokusy wyjścia w tereny zurbanizowane.

W przypadku zauważenia dzików, zagrożenia z ich strony, należy niezwłocznie dzwonić do Straży Miejskiej pod bezpłatny nr 986, Policja 997 lub 112 lub do Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego Gdyni  tel:+48 58 660-22-42, e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.

Jak zachować się gdy spotkasz dzika?

Nie prowokować dzika i go nie straszyć. Dzik nie atakuje bez powodu. Atak jest możliwy w sytuacji gdy dzik staje w obronie swoich młodych lub gdy jest ranny i obawia się ataku ze strony ludzi. Również gdy wychodzi się na spacer z psem należy mieć go na smyczy. Dzik może atakować zarówna psa jak również jego właściciela, co może skończyć się ciężkimi urazami. W żadnym wypadku nie należy zbliżać się do dzików, nie głaskać młodych, nie karmić z ręki. Na widok dzików nie krzyczeć.


PROSIMY WSZYSTKICH MIESZKAŃCÓW O ZACHOWANIE SZCZEGÓLNEJ OSTROŻNOŚCI
W  PRZYPADKU SPOTKANIA SIĘ Z DZIKAMI!