Wentylacja - zasada działania
- Szczegóły
- Opublikowano: środa, 27, listopada 2013 10:09
Warunkiem koniecznym zapewnienia prawidłowego działania wentylacji jest właściwe rozwiązanie doprowadzenia powietrza zewnętrznego do pomieszczeń. Tradycyjnie przyjmowane jest doprowadzenie powietrza zewnętrznego przez okna ze skrzydłem uchylno–rozwieralnym. Zmiany w sposobie wprowadzania oszczędności związanych z ogrzewaniem spowodowały znaczne ograniczenie wietrzenia mieszkań przez otwieranie okien.
W konsekwencji: bez drogi napływu, świeże powietrze nie dostaje się do mieszkania nawet wtedy gdy znajdują się kratki zamontowane na przewodach wentylacyjnych w kuchni i łazience co powoduje, że:
- jakość powietrza szybko pogarsza się ze wzrostem wydzielanego dwutlenku węgla,
- niepożądane zapachy: zarówno oddychanie, pocenie się jak i czynniki związane z gotowaniem, myciem i toaletą szybko zanieczyszczają powietrze wpływając na znaczne poczucie dyskomfortu i zmęczenie użytkownika lokalu,
- nadmiar wilgoci w powietrzu kondensuje się stwarzając niebezpieczne zawilgocenie ścian i okien a nawet występowanie grzybów pleśniowych w najzimniejszych częściach mieszkania (tzw. mostkach termicznych).
Jedynym sposobem prawidłowej pracy instalacji wentylacyjnej jest zapewnienie doprowadzenia powietrza zewnętrznego do pomieszczeń. W przypadku szczelnych okien i braku urządzeń służących do tego celu (nawiewniki nadszybowe) należy okresowo lub na stałe rozszczelniać okna skrzydłem uchylno–rozwieralnym. Zalecany jest montaż nawiewników higrosterowanych – nawet przy szczelnie zamkniętych oknach uzyskamy odpowiedni nawiew świeżego powietrza do mieszkania. Nawiewniki nie wychładzają pomieszczeń dzięki automatycznej reakcji na warunki wewnątrz mieszkania. Należy zapewnić też drogę przepływu powietrza wewnątrz mieszkania pozostawiając szczeliny pomiędzy drzwiami wewnętrznymi a podłogą.
Pamiętajmy, że tylko tyle powietrza wydostanie się z mieszkania, ile wcześniej do niego wpuścimy.