Klub Seniora "Iskierka"

Seniorzy w Starogardzie Gdańskim

Dzięki dotacji Spółdzielni Mieszkaniowej „KARWINY” jest możliwość zorganizowania wyjazdu (dla członków Klubu Seniora „Iskierka”) poza miejsce zamieszkania. Korzystając z takiej możliwości, w dniu 19.07.2017 r. zorganizowaliśmy wycieczkę do pięknego Starogardu Gdańskiego (tutaj zapraszamy do obejrzenia naszej małej galerii zdjęć). Podróż odbyła się autokarem, a kierowcą naszego środka transportu był Pan Zbyszek Rychert. W trakcie trwania podróży do Starogardu Gdańskiego skorzystaliśmy z okazji i zobaczyliśmy „Frank-Raj” – Polskie Ogrody Ozdobne i Szkółkę Roślin (w miejscowości Frank). Oczywiście zwiedzanie tego raju odbyło się z pomocą lokalnego przewodnika, ponieważ w przeciwnym wypadku trudno zapoznać się z roślinnością i całą architekturą tych ogrodów.

Systematycznie rozwijające się od 2004 roku ogrody stają się największą atrakcją turystyczną tego typu na Pomorzu. Są to repliki, w pomniejszonej skali, wybranych najpiękniejszych ogrodów polskich w ich rozwoju historycznym. Rekonstrukcji tej dokonano na podstawie oglądu wybranych zachowanych ogrodów charakterystycznych dla minionych epok lub na podstawie zachowanych w dokumentach opisów i rysunków. Przedstawione są one na fotosach wyeksponowanych w gablotach umieszczonych na budynku galerii. Projektantem całości ogrodów i jego wykonawcą jest Hubert Kopciowski - historyk sztuki, który wraz z małżonką Wandą i synem Zenonem, jest również właścicielem usytuowanej w sąsiedztwie szkółki krzewów ozdobnych.

Na powierzchni 2 ha założono: 8 ogrodów historycznych, 3 ogrody współczesne, ogród botaniczny typu bylinowego oraz palmiarnię. Ekspozycja ta pozwala zwiedzającym na prześledzenie bogatego rozwoju polskiej sztuki ogrodowej. Jest to propozycja dla młodzieży szkół ogólnokształcących, średnich i wyższych oraz miłośników piękna ożywionego. Ogrodom towarzyszą inne atrakcje: ptaszarnia, piramida z grillem, plac zabaw dla dzieci i młodzieży oraz galeria pamiątkarska.

Opiekę naukową nad ogrodami sprawuje Pan dr Piotr Madanecki z Katedry Biologii i Botaniki Farmaceutycznej Akademii Medycznej w Gdańsku. Jest również przedstawicielem we współpracy z ogrodami świata np. z Międzynarodowym Towarzystwem Hodowli Roślin Wodnych

Cały ogród  podzielony jest na tzw. kwatery, np. francuską, angielską czy polską. Najciekawsze jest to, że są one tak ze sobą połączone, że tworzą jeden wielki ogród. W sąsiadującym dużym sklepie ogrodniczym niektórzy uczestnicy wycieczki, mający swoje ogródki i działki, mogli zaopatrzyć się w nowinki roślinne.

Z ogrodów pojechaliśmy prosto do Starogardu Gdańskiego. Tak się szczęśliwie złożyło, że jednym z uczestników naszej wycieczki był Pan Piotr Rykaczewski, który prywatnie jest wielkim pasjonatem tych okolic i dużo nam wszystkim opowiedział o historii tego regionu. Była ona nawet związana z dziejami z czasów panowania w Polsce zakonu krzyżackiego. Po zwiedzaniu starogardzkiej dzielnicy ze słynnymi zabytkowymi, niestety spalonymi młynami (pełni przykrych wrażeń) pojechaliśmy do Sumina, gdzie w karczmie „Pod Wygodą” zjedliśmy smaczny posiłek. W trakcie wycieczki okazało się, że jeden z uczestników obchodzi urodziny – z tej okazji nie mogło zabraknąć ciasta (drożdżowego tym razem) i filiżanki pysznej kawy.

Korzystając z okazji zwiedziliśmy EKO MUZEUM (eksponatami są stare maszyny rolnicze  i sprzęt do pracy w polu i domu) - skansen powstał w 2014 roku dzięki dofinansowaniu w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. Marian Firgon – właściciel, pasjonata starych maszyn rolniczych przez wiele lat je kolekcjonował i zwieńczeniem jego dzieła jest właśnie powstanie  Eko Muzeum.  Po dniu pełnym wrażeń wróciliśmy do domu. Dziękujemy Panu Józefowi Rybce za zorganizowanie tej wycieczki, a panu kierowcy za szczęśliwy powrót.